Počet výsledků: 13

Otevřít filtraci

Umělé srdce neboli TAH (zkratka pochází z anglického názvu total artificial heart) je jedním z několika typů mechanické srdeční podpory. Umělé srdce kompletně nahrazuje biologické srdce. Při operaci je těžce poškozené a téměř nefunkční srdce pacienta vyňato a nahrazeno umělou mechanickou pumpou.

Umělá plicní ventilace (UPV) neboli mechanická ventilace je způsob dýchání, kdy pacient je napojen na dýchací přístroj neboli ventilátor. Lékař může indikovat umělou plicní ventilaci v případě, že pacient z nějakého důvodu nemá dostatek kyslíku nebo že není schopen samostatně dýchat. Cílem UPV je ovlivnění velikosti plicního objemu, podpora výměny plynů v plicích a snížení zátěže svalů při dýchání. Podle mechanismu průtoku plynů rozlišujeme ventilaci přetlakem, ventilaci podtlakem a některé další méně časté typy (vysokofrekvenční, oscilační). Ventilace přetlakem je též označována jako konvenční UPV a je rovněž nejčastěji používaná, vyžaduje nicméně kontinuální zajištění průchodnosti dýchacích cest. Lze rovněž nastavit různé kombinace řízení dechu mezi přístrojem a pacientem. UPV slouží k podpoře či udržení základních životních funkcí a sama o sobě není léčebnou metodou. Je také spojena se zvýšeným rizikem nežádoucích příhod a komplikací (pneumotorax, pneumonie, poranění dýchacích cest apod.). Proto je obvykle snaha ponechávat pacienta na UPV jen po nezbytně dlouhou dobu. U pacientů s těžkým průběhem onemocnění COVID-19 jde o velmi častou techniku pro překonání kritické fáze, která je obvykle spojena se selháváním plic. Obsluha vyžaduje ovšem pečlivě zaškolený a zkušený personál.

Umělé oplodnění neboli IVF (zkratka pochází z anglického názvu in vitro fertilization) je jednou ze tří hlavních metod asistované reprodukce. Nejprve je u ženy provedena stimulace vaječníků, aby v nich uzrál větší počet vajíček. Z vaječníků jsou poté odebrána zralá vajíčka, která jsou v laboratoři oplodněna spermiemi. Výsledkem úspěšného oplodnění je zygota a následně embryo, které je tenkou kanylou skrze děložní hrdlo přeneseno do dělohy. Obvykle jsou přenášena dvě nebo tři embrya, aby se zvýšila šance na otěhotnění. Zbývající životaschopná embrya je možné zamrazit a podle potřeby použít v dalším IVF cyklu. Jeden celý IVF cyklus trvá přibližně tři týdny. Viz také asistovaná reprodukce, oplodnění.

Umělá výživa je dodávání živin pacientovi jinou cestou, než je běžný způsob stravy. Toho lze dosáhnout: prostřednictvím enterální výživy – výživa podávaná do trávicího traktu (upřednostňovaný způsob umělé výživy, je-li to možné), pomocí parenterální výživy – výživa podávaná intravenózně. Viz také výživa, enterální výživa, parenterální výživa, nutriční podpora.

„Umělá ledvina“ je lidové označení pro zařízení, které se používá při hemodialýze. Viz také ledviny.

Umělé ukončení těhotenství je jiný název pro interrupci. Viz také těhotenství, potrat.

„Levé srdce“ je hovorový výraz, kterým lékaři označují levou část srdce jako funkční jednotku, tzn. levou síň a levou komoru. Do „levého srdce“ vstupuje čtyřmi plicními žílami okysličená krev z plic a aortou je pumpována do systémového oběhu. Viz také pravé srdce.

„Pravé srdce“ je hovorový výraz, kterým lékaři označují pravou část srdce jako funkční jednotku, tzn. pravou síň a pravou komoru. Do „pravého srdce“ vstupuje z těla horní dutou žílou a dolní dutou žílou odkysličená krev, která následně vstupuje skrze plicnici do plic. Viz také levé srdce.

Lidské srdce se skládá celkem ze čtyř vrstev. Směrem od vnějšího povrchu dovnitř rozlišujeme perikard, epikard, myokard a endokard.

Zástava srdce je jiný název pro srdeční zástavu.

Zobrazeno 1 až 10 z 13

Počet výsledků